Sklepy internetowe w sprzedaży B2B – efekt sieciowej rewolucji przez lata

Sklep internetowy

Kiedyś – raczkujące dopiero w światku sieciowym minisklepy będące raczej dodatkiem do handlu offline. Dziś – dynamicznie rozwijające się platformy, które stanowią fundament sprzedaży. Tak na przestrzeni dekady zmieniły się sklepy internetowe działające w modelu B2B i adresujące swój asortyment nie dla odbiorcy detalicznego, ale innych podmiotów.

Ewolucja sprzedaży B2B to wyjątkowo ciekawy przypadek zmian w świecie eCommerce. Tymczasem we wszelkich analizach schodzi na drugi plan spychana niejako przez fenomen handlu B2C. I choć oczywiście trudno nie zwrócić uwagi na to, jak szybko handel – również polski – przenosi się ze sklepów tradycyjnych do sieci, warto patrzeć na tę (r)ewolucję nie tylko przez pryzmat detalu. Równie dynamicznie zmienia się specyfika działalności stricte biznesowej. Dziś swoje zakupy online poprzez kilka kliknięć i analizując towar przez internet, chce zrobić nie tylko Kowalski. Podobne oczekiwania ma specjalista ds. zaopatrzenia, kierownik zakupów czy inna osoba decyzyjna planująca transakcje dla firmy.

Szybko, sprawnie, intuicyjnie i atrakcyjnie

Te cztery przymiotniki równie celnie opisują oczekiwania wobec handlu B2C jak i – coraz częściej – B2B. Czasy, w których hurtownie czy inne podmioty celujące głównie w sektor firmowy mogły ograniczyć się wyłącznie do strony internetowej, minęły. I to bezpowrotnie. Dziś brak oferty B2B w wersji online, z możliwością zakupów, rabatowania indywidualnych odbiorców i wszelkich internetowych udogodnień to nie tylko archaizm. To wręcz forma biznesowego ciosu we własny fundament. Sklepy internetowe w sprzedaży B2B nie są melodią przyszłości, ale już wyraźnie słyszanym rytmem generowanym przez oczekiwania rynkowe. 

Polski e-biznes to wyraźnie czuje. Stąd coraz większe zainteresowanie m.in. tym:

 • jak stworzyć sklep internetowy dla sprzedaży B2B
 • czy platforma dla np. hurtowni różnić się będzie od e-sklepu
 • jakie właściwości i udogodnienia musi mieć dobry sklep internetowy dla B2B 

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na kluczową kwestię: wdrożenia wprowadzone w tym zakresie przed np. dekadą czy pięć lat temu są dziś nieaktualne. Realia internetowe zmieniły się w tym czasie nie do poznania. W efekcie, jeśli platforma powstała chociażby w 2013 roku, była innowacyjna, ale ową cechę już utraciła. To przestrzeń, w której należy nieustannie dostosowywać się do potrzeb odbiorców.

Jak zmieniły się sklepy B2B w internecie?

Transformacja cyfrowa sprawiła, że odważniejsze marki już przed dekadą wprowadzały pierwsze rozwiązania pod kątem e-handlu. Z kolei w okolicach roku 2015 stało się to już wręcz standardem. W porównaniu z dzisiejszymi realiami różnica między ówczesnymi wdrożeniami a dzisiejszymi propozycjami jest ogromna. Dokładnie taka, jaka między wartością e-sprzedaży z 2010 a 2020 roku. 

Zmiany obejmują kilka podstawowych przestrzeni takich jak:

 • szablony wizualne sklepów 
 • funkcjonalności w zakresie sprzedaży
 • możliwości e-marketingowe
 • integracje dla platform B2B

E-handel B2B - standardy z przeszłości dziś są archaiczne

Prawdziwą rewolucję sklepy internetowe w modelu B2B przeszły w zakresie estetyki, wizualności. Wpływ na to oczywiście ma kwestia responsywności serwisów i dostosowanie do urządzeń mobilnych. Dziś dobry sklep internetowy dla firmy działającej na rynku B2B musi uwzględniać obie te formy. 

Zmiany wizualne dotyczą też formuły przedstawienia towarów. Skromne, zrobione często roboczymi siłami zdjęcia to zdecydowanie za mało. Klient B2B oczekuje tego, czego w formie B2C – idealnego przedstawienia towaru. Nie chodzi wyłącznie o precyzyjny opis. Multimedia muszą uwzględniać rozbudowaną galerię, ekspozycję detali towaru i rozwiązania pozwalające np. na jego wirtualnie obrócenie. Zmiany dotyczą też prezentacji towaru w zakresie video; nowoczesna platforma handlowa do sprzedaży hurtowej musi korzystać z możliwości YouTube równie energicznie, jak i standardowy sklep internetowy. 

Rośnie znaczenie funkcjonalności. Platformy B2B – bo tak trzeba je rozpatrywać – wykraczają poza standardowe rozwiązania eCommerce. Uwzględniać muszą np.:

 • rozbudowane programy lojalnościowe dla stałych klientów
 • automatykę w naliczaniu indywidualnych rabatów
 • pełną personalizację – założenie, że podmiot X ma inne ceny niż firma Y.

Proces zakupowy w ramach sklepu internetowego B2B musi zakładać już istnienie cyfrowej sieci dostaw – czegoś, co przed dekadą mogłoby wydawać się handlową abstrakcją. Automatyzacja łączy każdy etap procesu sprzedażowego:

 • wybór towaru (poprzedzony ewentualnym e-marketingiem ukierunkowanym na B2B)
 • sprzedaż cyfrową 
 • obsługę zamówienia 
 • obsługę logistyczną wysłania towaru
 • potwierdzenie prawidłowości wszystkich procesów
 • ewentualne badanie satysfakcji konsumenta.

Co więcej – nowoczesne platformy handlowe gotowe są do tego, by bazując na podstawie historii zamówień, automatycznie sygnalizować właścicielowi e-hurtowni o potencjalnej potrzebie zakupowej danego klienta. W ten sposób ma możliwość prezentacji oferty, przypomnienia o np. potencjalnie kończącym się stanie magazynowym kontrahenta. Taka zaprogramowana indywidualnie platforma B2B jest mechanizmem, który wirtualnie obsługuje zamówienie od marketingu po finalizację zamówienia

Jednym ze świetnych przykładów wdrożenia w pełni funkcjonalnego i szybkiego sklepu na platformie Magento dla klienta B2B jest sklep internetowy z artykułami biurowymi Artim.com.pl, który właśnie udało nam się oddać do użytku. Sklep Artim.com.pl to miejsce, w którym klienci znajdą wszystkie potrzebne do urządzenia biura sprzęty i artykuły.

Dzięki wspólnej pracy z Artim udało nam się wdrożyć między innymi listy zakupowe, które umożliwiają tworzenie indywidualnych spisów produktów, które klienci zamierzają zakupić. Listy te można łatwo zapisywać, a transakcje dokonać w późniejszym okresie.

Powszechną praktyką w sprzedaży, zwłaszcza dla klienta biznesowego jest różnicowanie cennika ze względu na chociażby wielkość zamówienia. Nowa odsłona sklepu Artim.com.pl umożliwia wyświetlanie cen produktów w sklepie w sposób dynamiczny, pobierając dane z cennika. Dzięki temu każdemu kontrahentowi wyświetlają się indywidualnie dobrane ceny na wszystkie dostępne produkty.

W ten sposób e-handel B2B wychodzi poza wszelkie standardy wytyczane przed dekadą czy nawet kilka lat temu. Rosnące znaczenie automatyzacji, rozwijający się Internet Rzeczy i naturalne trendy zakupowe odbiorców sprawiają, że starsze sklepy przestały spełniać dzisiejsze założenia odbiorców.